Historia Matematyki w Piątce

Historia matematyki jest nieodłączną częścią historii ludzkości. Za pośrednictwem tego projektu pragniemy pokazać, że matematyka była, jest i będzie obecna w każdej chwili naszego życia.

„Historia matematyki w piątce” to cykl czterech wykładów i warsztatów, skierowany do uczniów klas trzecich bydgoskich gimnazjów. Uczestnicy prześledzą rozwój matematyki i zrozumieją przełomowe odkrycia, które umożliwiły dawnym kulturom matematyczne pojmowanie świata.

Pokażemy, w jaki sposób starożytni radzili sobie z geometrią oraz dzieleniem pisemnym, mnożeniem i innymi działaniami, w porównaniu z wiedzą, jaką wykorzystujemy obecnie. Przejdziemy z młodzieżą przez świat matematyki od czasów starożytnych do XIX wieku, nawiązując do nauczania matematyki w Polsce.  Gimnazjaliści przeniosą się w świat dawnej matematyki nie tylko słuchając wykładów, ale także próbując swoich sił podczas warsztatów, na których wykorzystają zdobytą w czasie wykładu wiedzę do rozwiązywania zadań. Dzięki poznaniu historii matematyki, uczniowie zapoznają się również z kulturą omawianych epok historycznych.

Organizatorzy:

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Bydgoszczy,
  • Koło Naukowe Dydaktyki Matematyki i Informatyki „Omega ” działające przy Instytucie Matematyki UKW
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Instytut Matematyki,

ul. Weyssenhhoffa 11, 85-072 Bydgoszcz, tel. +52 341 90 01