Seminarium naukowe: Numerical solutions techniques for PDEs by RBF collocation method, prof. Ari Murat

W środę 10 lipca 2024 roku pracownicy Instytutu Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uczestniczyli w fakultatywnym seminarium naukowym dotyczącym wybranych zagadnień metod numerycznych, podczas którego w języku angielskim, w formie referatu pt. „Numerical solutions techniques for PDEs by RBF collocation method”, wyniki swoich prac badawczych zaprezentował Pan Profesor Ari Murat (Karamanoglu Mehmetbey University, Turcja). Zostało ono zorganizowane przez Pana Doktora Piotra Sworowskiego, koordynatora Programu ERASMUS+ w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Szczególną uwagę Prelegent poświęcił metodzie kolokacji radialnej funkcji bazowej (RBF), która jest metodą bezsiatkową (opierającą się na wykonywaniu obliczeń w poszczególnych punktach obszaru) i wykorzystującą RBF do przybliżenia rozwiązania równań różniczkowych cząstkowych (PDE). Warto zaznaczyć, że metody numeryczne są bardzo powszechnie stosowane w rozwiązywaniu różnego typu zagadnień inżynierskich z obszaru automatyki, budownictwa i inżynierii środowiska, elektroniki i elektrotechniki, mechaniki i konstrukcji maszyn.