Wykład Profesor Selma Baghli-Bendimeradz Djillali Liabes

W środę 28 maja 2024 roku studenci trzeciego roku matematyki uczestniczyli w wykładzie dotyczącym metod numerycznych umożliwiających rozwiązywanie równań różniczkowych, który przeprowadziła w języku angielskim Pani Profesor Selma Baghli-Bendimeradz Djillali Liabes (University of Sidi Bel-Abbes, Department of Mathematics, Algieria). Został on zorganizowany przez Pana Doktora Piotra Sworowskiego, koordynatora Programu ERASMUS+ w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Szczególną uwagę Prelegentka poświęciła metodzie elementów skończonych (w skrócie MES, z ang. FEM – Finite Element Method). Warto zaznaczyć, że olbrzymi wkład w powstanie, rozwój i rozpowszechnianie tej metody wniósł Olgierd C. Zienkiewicz, profesor Uniwersytetu Walijskiego w Swansea, Wielka Brytania (jeden z najwybitniejszych polskich uczonych II połowy XX wieku, współtwórca i prekursor mechaniki komputerowej). Najważniejszą cechą metody elementów skończonych jest możliwość sprowadzenia problemu analitycznego opisanego układem równań różniczkowych do układu równań algebraicznych, co znacznie upraszcza rozpatrywany problem, a zarazem daje satysfakcjonujące wynik. Obecnie jest ona powszechnie stosowana przez inżynierów do tworzenia modeli matematycznych różnego typu obiektów z obszaru budownictwa, elektroniki i elektrotechniki, mechaniki, technologii kosmicznych.