Instytut Matematyki

Matematyka w edukacji - studia I i II stopnia - nowość!

Matematyka w edukacji - studia pierwszego stopnia*

Jeśli chcesz połączyć swoje zamiłowanie do matematyki z pasją przekazywania wiedzy i umiejętności, to kierunek Matematyka w edukacji jest właśnie dla Ciebie.

Studia na kierunku Matematyka w edukacji rozpoczynają cykl kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela matematyki. Jednocześnie umożliwiają nabycie umiejętności związanych z zastosowaniem matematyki.

Treści kształcenia pozwalają studentowi uzyskać praktyczne kompetencje związane z działalnością zawodową nauczyciela matematyki w zakresie:

  • podstawy programowej z matematyki we wszystkich typach szkół realizowanej na przedmiotach matematycznych (np. Analiza matematyczna I, Algebra liniowa I, Geometria euklidesowa, Kombinatoryka, Rachunek prawdopodobieństwa),
  • wstępnego przygotowana pedagogicznego (np. Propedeutyka uczenia się matematyki, Matematyczna edukacja wczesnoszkolna, Psychologiczne koncepcje motywacji i uczenia się, Współczesne metody aktywizujące, Podstawy prawa oświatowego),
  • prowadzenia zajęć z matematyki (np. Warsztaty popularyzacji matematyki w szkole podstawowej, Metodyka rozwiązywania zadań konkursowych w szkole podstawowej, Dostosowania wymagań edukacyjnych w nauczaniu matematyki),
  • praktyki zawodowej realizowanej w formie zajęć praktycznych w placówkach edukacyjnych.

Ponadto studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności praktyczne związane z optymalizacją, formułowaniem i rozwiązywaniem problemów algorytmicznych, wykorzystaniem modelowania matematycznego, także z zastosowaniem metod komputerowych.

Gdzie można znaleźć pracę po Matematyce w edukacji?

  • Kontynuując naukę na studiach drugiego stopnia (magisterskich) na kierunku Matematyka w edukacji możesz uzyskać pełne kwalifikacje do nauczania matematyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wszystkich typów.
  • Dzięki innowacyjności studiów, bezpośrednio po uzyskaniu tytułu licencjata, absolwenci mogą podjąć pracę w przedsiębiorstwach i instytucjach, gdzie niezbędna jest analiza danych, w szczególności w urzędach statystycznych, administracji skarbowej, firmach produkcyjnych lub usługowych na stanowisku analityka.

Jaką ścięzkę rozwoju możesz wybrać po tym kierunku?

Możesz kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia na kierunku Matematyka w edukacji lub kierunkach pokrewnych, np. matematyka, matematyka stosowana.

Zasady rekrutacji 

Przyjęcie kandydatów na I rok studiów odbywać się będzie na podstawie rankingu średniej punktów uzyskanych z części pisemnej na egzaminie maturalnym („nowa matura”, matura międzynarodowa) lub ocen uzyskanych na egzaminie dojrzałości („stara matura”). Ocenom ze świadectwa dojrzałości uwzględnianym w procesie kwalifikacji przyznaje się liczbę punktów wg § 3 Uchwały.

Jeżeli kandydat na egzaminie maturalnym lub na egzaminie dojrzałości zdawał matematykę na poziomie rozszerzonym, to liczbę przyznanych punktów za wymieniony przedmiot podwyższa się o 50%.

Matematyka w edukacji - studia drugiego stopnia*

Jeśli chcesz połączyć swoje zamiłowanie do matematyki z pasją przekazywania wiedzy i umiejętności oraz posiadasz przygotowanie merytoryczne z matematyki na poziomie licencjatu, to kierunek Matematyka w edukacji jest właśnie dla Ciebie. Pozwoli Ci on uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela matematyki.

Studia drugiego stopnia na kierunku Matematyka w edukacji adresowane są do osób, które ukończyły  studia pierwszego stopnia na kierunkach Matematyka w edukacji, Matematyka lub kierunkach pokrewnych.

Studia stanowią kontynuację cyklu kształcenia nauczycieli matematyki poprzez uzupełnienie przygotowania merytorycznego o przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne wraz z praktyką psychologiczno-pedagogiczną oraz przygotowanie dydaktyczne wraz z praktyką przedmiotowo-metodyczną.

Innowacyjność kierunku umożliwia studentowi zdobycie szeregu dodatkowych praktycznych umiejętności wzbogacających warsztat pracy nowoczesnego nauczyciela matematyki, które realizowane są w ramach modułów: Warsztaty popularyzacji matematyki w szkole ponadpodstawowej, Metody rozwiązywania zadań konkursowych w szkole ponadpodstawowej, Ocenianie i egzaminowanie z matematyki, Tutoring, Metody dowodzenia w matematyce, Matematyka w programie IB, Edukacja włączająca na lekcjach matematyki i innych.

Studia umożliwiają zdobycie umiejętności pozwalających na personalizację prowadzonego procesu kształcenia, w tym na pracę z uczniami o specyficznych wymaganiach edukacyjnych i uczniami szczególnie uzdolnionymi. Kształtują nauczyciela-tutora wyposażonego w kompetencje efektywnej komunikacji, w tym oceniania formującego.

Gdzie można znaleźć pracę po Matematyce w edukacji?

Po ukończeniu studiów drugiego stopnia na kierunku Matematyka w edukacji możesz podjąć pracę jako nauczyciel matematyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wszystkich typów oraz placówkach edukacyjnych.

Absolwent jest także gotów do podjęcia pracy w firmach, w których realizacja zadań zawodowych wymaga precyzji matematycznego myślenia.

Jaką ścięzkę rozwoju możesz wybrać po tym kierunku?

Możesz kontynuować naukę w szkole doktorskiej (dyscyplina matematyka). Jeżeli chcesz doskonalić swoje kompetencje zawodowe, to możesz skorzystać z bogatej oferty studiów podyplomowych będących formą kontynuacji edukacji wyższej.

Zasady rekrutacji 

  • Absolwenci studiów wyższych kierunków Matematyka w edukacji, Matematyka: o przyjęciu na studia decydować będzie w pierwszej kolejności ocena na dyplomie ukończenia studiów wyższych, w drugiej kolejności średnia ocen z toku studiów potwierdzona stosownym zaświadczeniem wydanym przez macierzystą uczelnię.
  • Absolwenci studiów wyższych kierunków pokrewnych: przyjęcie kandydatów na I rok studiów odbywać się będzie na podstawie wyniku egzaminu pisemnego z zakresu przedmiotów podstawowych właściwych dla studiów licencjackich kierunku matematyka, w szczególności z przygotowania merytorycznego do nauczania matematyki. Za egzamin pisemny można uzyskać maksymalnie 50 punktów. Egzamin wstępny jest zdany, jeśli kandydat uzyskał minimum 30 punktów.
  • Do egzaminu wstępnego mogą również przystąpić kandydaci, którzy ukończyli studia wyższe na kierunkach Matematyka w edukacji, Matematyka, ale uzyskana ocena na dyplomie nie gwarantuje, w ich przekonaniu, przyjęcia na studia drugiego stopnia na podstawie oceny na dyplomie.

Wykaz przedmiotów w załącznikach.

* Kierunek zostanie uruchomiony po otrzymaniu zgody MNiSW.