Kurs - nowa oferta kształcenia Instytutu Matematyki, nabór na semestr letni

Celem kursu jest dostarczenie wiedzy teoretycznej oraz rozwój praktycznych umiejętności umożliwiających aktywne, świadome i efektywne rozwiązywanie problemów związanych z modelowaniem matematycznym, zarówno analitycznie jak i wykorzystaniem środowiska Scilab.

Adresaci:

• maturzyści zdający maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym
  • kandydaci na studia inżynieryjno-techniczne
  • studenci, dla których umiejętności z zakresu statystyki matematycznej są niezbędne do prowadzenia badań i analizy uzyskanych wyników
  • osoby pracujące w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych, które chcą się rozwijać lub planują ambitniejszą pracę z zastosowaniem infotechnologii w matematyce obliczeniowej.

Informacje ogólne:

• szkolenie trzymodułowe
  • moduły niezależne od siebie
  • rekrutacja na każdy moduł oddzielnie
  • 30h na realizację jednego modułu (3 spotkania w soboty)
  • szkolenie odpłatne: 600 zł za moduł
  • świadectwo ukończenia każdego modułu

Program kursu:

• Moduł I: Wsparte środowiskiem Scilab rozwiązywanie zadań maturalnych z matematyki na poziomie rozszerzonym
    1. Środowisko programistyczne i numeryczne Scilab
      geneza, zastosowanie, praca w trybie konsolowym, programowanie dla początkujących (wykład 2h, laboratorium 4h)
    2. Analiza matematyczna
      funkcja liniowa, funkcja kwadratowa, funkcja wykładnicza, funkcja logarytmiczna, funkcje trygonometryczne, badanie przebiegu własności tych funkcji, elementy rachunku różniczkowego i całkowego, wykresy funkcji (wykład 4h, laboratorium 12h)
    3. Algebra liniowa z elementami geometrii
      rozwiązywanie równań nieliniowych i układów równań liniowych i nieliniowych, geometria analityczna na płaszczyźnie i w przestrzeni (wykład 2h, laboratorium 6h)
  • Moduł II: Wsparte środowiskiem Scilab obliczenia inżynierskie
    1. Liczby zespolone i hiperzespolone
      wprowadzenie, działania na tych liczbach, rozwiązywanie równań w liczbach zespolonych, zastosowanie liczb zespolonych i hiperzespolonych w informatyce i elektronice (wykład 2h, laboratorium 6h)
    2. Rachunek macierzowy
      działania na macierzach, rozwiązywanie układów równań liniowych metodami dokładnymi i przybliżonymi (wykład 2h, laboratorium 6h)
    3. Podstawowe metody numeryczne
      rozwiązywania równań liniowych i nieliniowych, interpolacja, aproksymacja, optymalizacja (wykład 4h, laboratorium 10h)
  • Moduł III: Wsparte środowiskiem Scilab obliczenia i wnioskowanie statystyczne
    1. Podstawowe pojęcia statystyczne i ich interpretacja
      rozdzielczość danych pomiarowych, obliczenia na wynikach pomiarów, średnia arytmetyczna, odchylenie standardowe, mediana moda, graficzna reprezentacja danych pomiarowych (wykład 2h, laboratorium 4h)
    2. Modelowanie statystyczne
      budowanie modelu statystycznego obiektu na podstawie rzeczywistych danych, graficzna interpretacja wyników pomiarów, teoria błędów i niepewności pomiarów (wykład 2h, laboratorium 8h)
    3. Wnioskowanie statystyczne
      rozkłady zmiennych losowych, parametryczne i nieparametryczne testy zgodności, testowanie hipotez, korelacja danych pomiarowych (wykład 4h, laboratorium 10h)

Kierownik:  dr inż. Sławomir Torbus, prof. uczelni
Osoby prowadzące: dr inż. Sławomir Torbus, prof. uczelni, dr inż. Karolina Mroczyńska
Daty zjazdów i pozostałe szczegóły w załączniku.
Zapisy do 26 lutego 2024 r. przez formularz
kontakt: imath@ukw.edu.pl