Wiosenne Impresje Matematyczne 17-21 kwietnia 2023 r.
Zapraszamy uczniów szkół średnich na wykłady i warsztaty matematyczne w ramach Wiosennych Impresji Matematycznych 2023.
Inauguracja Impresji odbyła się 30 marca br., dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Płońsku. Uczniowie uczestniczyli w dwóch warsztatach matematycznych: Sumy i iloczyny uogólnione zbiorów dr Jolanty Kosman oraz Alfabet i probabilistyka w teorii informacji - kodowanie Huffmana dra inż. Sławomir Torbus, prof. uczelni.
PROGRAM
- 17 kwietnia
11:15-12:00 Liczba e, rywalka liczby pi - dr Agnieszka Łukasiewicz
Przedstawienie krótkiej historii i definicji liczby e, jako jednej z najważniejszych stałych w matematyce. Poznanie przykładów zastosowania liczby e wskazujących na niezwykłość tej matematycznej stałej. Zajęcia dedykowane dla klas 2, 3, 4 realizujących podstawę programową z matematyki na poziomie rozszerzonym.
12:15-13:00 Indukcja matematyczna - metoda dowodzenia twierdzeń - dr Agnieszka Łukasiewicz
Poznanie indukcji matematycznej jako metody dowodzenia twierdzeń dotyczących liczb naturalnych. Metoda ta przypominająca domino jest szczególnie przydatna w informatyce teoretycznej. Zajęcia dedykowane dla klas 2, 3, 4 realizujących podstawę programową z matematyki na poziomie rozszerzonym.
13:30-15:00 Rachunek różniczkowy w zadaniach maturalnych - dr Waldemar Sieg
Warsztaty dedykowane uczniom klas maturalnych realizujących podstawę programową z matematyki na poziomie rozszerzonym, również dla uczniów młodszych klas, znających podstawy rachunku różniczkowego.
- 18 kwietnia
9:30-11:00 Korelacje i przyczynowość w analizach statystycznych - dr inż. Karolina Mroczyńska
Czym jest korelacja i związek przyczynowy, w jaki sposób się różnią ? Na przykładach ankiet, uczniowie nauczą się odczytywać korelację i interpretować związki przyczynowe. Zajęcia dedykowane dla uczniów klas 1 lub 2, realizujących podstawę programową z matematyki na zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.
11:15-12:45 Wstęp do programowania liniowego - dr Jolanta Marzec-Ballesteros
Którędy iść do szkoły, by móc możliwie najpóźniej wyjść z domu? Jak wykorzystać dostępne surowce, by osiągnąć największe zyski lub ponieść najniższe straty? Jak zagospodarować ziemię, by uzyskać najlepsze zbiory? Każde z tych pytań łączy poszukiwanie optymalnego rozwiązania problemu przy istniejących ograniczeniach. Narzędzi do jego rozwiązania dostarcza między innymi programowanie liniowe. Podczas zajęć uczniowie poznają i zastosuję jedną z jego metod - metodę graficzną - do rozwiązywania kilku złożonych problemów optymalizacyjnych.
- 19 kwietnia
Konkurs Matematyczny Mistrz Dowodu 2023
9:00-9:30 -rejestracja
9:30-10:30 - konkurs
szczegóły na stronie konkurs MD 2023
- 20 kwietnia
11:00-12:30 Co ma wspólnego zbyt gorąca herbata z dobrym alibi? - dr Juliusz Stochmal
Krótkie wprowadzenie do rachunku pochodnych i równań różniczkowych zwyczajnych. Zapisanie prawa stygnięcia Newtona w postaci równania różniczkowego i wyprowadzenie wzoru na rozwiązanie ogólne. Przykładowe zastosowanie otrzymanego wzoru do wyznaczenia czasu po jakim herbata będzie wystarczająco chłodna. Zadanie warsztatowe w grupie polegające na zweryfikowaniu, który z podejrzanych w sprawie zbrodni ma dobre alibi. Dedykowane uczniom klas 3, 4 i 5 realizujących podstawę programową z matematyki na poziomie rozszerzonym.
12:30-14:00 Hotel Hilberta, czyli porównywanie nieskończoności - dr hab. Taras Radul, prof. uczelni
Wykład o zbiorach nieskończonych dla uczniów klas 3, 4 lub 5, realizujących podstawę programową z matematyki na poziomie rozszerzonym.
- 21 kwietnia
11:00-11:45 Średnia średniej nierówna - dr inż. Karolina Mroczyńska
Wykład o rodzajach średnich, gdzie mają zastosowanie. Dedykowany uczniom klas 1 realizujących podstawę programową z matematyki na poziomie rozszerzonym.
12:00-12:45 Alfabet i probabilistyka w teorii informacji - kodowanie Huffmana - dr inż. Sławomir Torbus, prof. uczelni
Celem warsztatów jest prezentacja kodowania Huffmana w ujęciu probabilistycznym, ze szczególnym uwzględnieniem własności długości słowa kodowego, która jest odwrotnie proporcjinalna do prawdopodobieństwa. Uczniowie samodzielnie przeprowadzą proces kodowania słów zawierających powtarzające się znaki. Warsztaty dedykowane dla uczniów klas 1 lub 2 realizujących podstawę programową z matematyki zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.
12:00-12:45 Iloczyn kartezjański zbiorów - dr inż. Karolina Mroczyńska
Warsztaty dedykowane dla klas 1 lub 2 realizujących podstawę programową z matematyki zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.
- UWAGA: Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy: kamrok@ukw.edu.pl