Instytut Matematyki

Jesienne Impresje Matematyczne - KONKURS WYNIKI

30 listopada – 4 grudnia 2020 roku

Przed nami ostatnie dni jesieni. Wzorem lat ubiegłych (tym razem w formie zdalnej) przygotowaliśmy dla Was, młodzieży szkolnej, cykl wykładów na jesienne wieczory. Każdego dnia o godz. 18 tej będzie wykład z matematyki wyższej, dostępny właśnie tutaj. 

Konkurs dla uważnych słuchaczy po wysłuchaniu wykładów. ZAPRASZAMY !!!

PONIEDZIAŁEK - 30.11.2020 

dr Jolanta Marzec - Kryptografia krzywych eliptycznych

wykład

Krzywe eliptyczne, choć wielu z nas ich nie zna, stanowią ważny składnik algorytmów szyfrujących, których używamy każdego dnia: gdy piszemy na Messengerze, rozmawiamy przez Skype'a lub używamy stron https. Podczas wykładu przybliżymy czym one są i opowiemy w jaki sposób są wykorzystywane w kryptografii.

 

WTOREK - 01.12.2020 

dr Karolina Mroczyńska - Jak pozbyć się niewymierności z mianownika 

wykład

Usuwanie niewymierności z mianownika może być bardzo proste jak również skomplikowane, szczególnie kiedy pojawiąją się co najmniej dwa pierwiastki. Wtedy przydaje się umiejętność rozwiązywania układów równań. W tym wykładzie będzie można zobaczyć jak pozbywając się niewymierności z mianownika dotykamy rozszerzeń ciał - podstawowych struktur algebraicznych, które są zagadnieniami matematyki wyższej.

ŚRODA - 02.12.2020 

dr Karolina Mroczyńska - Słynne równania matematyczne

wykład

Równania to siła życiowa matematyki, nauk ścisłych i technologii. Bez nich nie byłoby harmonii i piękna w matematyce. Na wykładzie zostaną omówione dwa słynne równania: jedno znane ze szkoły, które towarzyszy nam nawet w codziennym życiu i drugie, bez którego nie może żyć żaden matematyk. To drugie równanie spowodowało rewolucję w matematyce - sprawiło, że każde równanie da się rozwiązać. 

CZWARTEK - 03.12.2020 

Dawid Krasiński - Logika matematyczna

wykład

"Logika wydaje się końcowym przystankiem ludzkiego myślenia. Potrafimy zredukować nauki przyrodnicze do matematyki, a matematykę do logiki, lecz wygląda na to, że nie ma nic, do czego moglibyśmy zredukować logikę "  J.D. Barrow

KONKURS tutaj

Wykłady są dostępne do 10.12.2020, a link do konkursu aktywny do 11.12.2020. Wszystkie osobą, które prześlą odpowiedzi, biorą udział w losowaniu nagród 16.12.2020.

WYNIKI LOSOWANIA:

Nagrodę otrzymuje  Hubert A. klasa 3d ZSEA. GRATULUJEMY !!! Nagroda zostanie wysłana na adres szkoły.