Instytut Matematyki UKW otrzymał grant mPotęgi

mFundacja rozstrzygnęła szóstą edycję swojego flagowego programu grantowego – mPotęgi. W tym roku granty na kreatywne uczenie matematyki otrzymało 112 projektów z całej Polski. Wśród nich znalazł się projekt Instytutu Matematyki UKW pt. Etiudy matematyczne dla ósmoklasistów. To już drugi projekt Instytutu nagrodzony grantem.

Opis projektu:
Etiudy matematyczne dla ósmoklasistów
Etiuda to krótka forma będąca formą wprawki, doskonalenia techniki. Taką formę będą miały warsztaty matematyczne, które będą obejmowały 4 bloki tematyczne:

• Etiuda 1. Potęgi i pierwiastki
  • Etiuda 2. Zadania tekstowe - różne metody rozwiązywania
  • Etiuda 3. Geometria płaska
  • Etiuda 4. Geometria przestrzenna

Każdy blok będzie trwał 3h, do projektu zaprosimy 5 klas. Każdy warsztat będzie kończył się Miniaturą - mini konkursem podsumowującym warsztat, wyniki będą ogłaszane na kolejnym warsztacie. W grudniu planujemy wykład popularnonaukowy z matematyki, podsumowanie konkursów i warsztatów. Przewidziane jest 2-godzinne szkolenie dla nauczycieli matematyki o metodzie graficznej rozwiązywania zadań tekstowych, która to metoda jest uznawana na egzaminie, a często pomijana na lekcjach matematyki.

W projekcie zostaną wykorzystane różne metody edukacji matematycznej takie jak:

• rozwiązywanie zadań metodą problemową,
  • metoda algebraiczna i graficzna rozwiązywania zadań tekstowych,
  • metody rozwiązywania zadań z geometrii przy użyciu pomocy dydaktycznych (m.in.: bryły),
  • stopniowanie trudności, nagradzanie małych sukcesów po każdym warsztacie.

Projekt będzie realizowany od października do grudnia 2019 r. Osobą odpowiedzialną za realizację grantu jest dr inż. Karolina Mroczyńska.

mpotęgi
Warto wspomnieć, że do tej pory dzięki programowi mFundacji ponad 1 mln uczniów polskich szkół miało okazję poznać ciekawszą stronę matematyki. W trakcie wszystkich edycji przeznaczono na promocję tej nauki prawie 6 mln zł. Większość tych grantów trafiła do wielu szkół z mniejszych miejscowości, rozsianych w całym kraju, dzięki czemu przyczynia się do wyrównania szans uczniów z małych miejscowości.
Pierwszą edycję ogłoszono w 2014 r. W 2016 r. mBank otrzymał za niego nagrodę Złotego Bankiera w kategorii Bank wrażliwy społecznie.
mPotęga to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród młodych ludzi. Ma pokazać im, że matematyka to super przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność. Ma także zachęcić nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki aby przezwyciężyli rutynę i schematy. Matematykę można pokazać w kreatywny, atrakcyjny sposób. A to będzie impulsem dla dzieci, które polubią świat matematyki i logiki.

Gratulujemy!